Росія отримує західні товари в обхід санкцій від групи країн-«спільників» — WSJ

16 мая, 2023 Нет комментариев

Росія отримує західні товари в обхід санкцій від групи країн-«спільників» — WSJ

Країна-агресор отримує західні товари в обхід санкцій (Фото:Maxim Shemetov / Reuters)

Держава-агресор Росія продовжує отримувати західні товари в обхід санкцій завдяки пособництву групи країн, які перетворилися на «перевалковий пункт». Про це повідомляє газета The Wall Street Journal.

За даними WSJ, експорт так званих товарів подвійного призначення з США і ЄС до Вірменії, Грузії, Киргизстану, Узбекистану і Казахстану зріс з 14,6 млрд доларів у 2021 році до 24,3 млрд доларів минулого року. 2022-го ці країни разом збільшили експорт у Росію майже на 50%, сказано в матеріалі.

Зокрема, минулого року США і ЄС експортували у Вірменію інтегральні схеми на суму понад 8,5 млн доларів — це більш ніж у 16 разів перевищує обсяг експорту в 2021 році (530 тисяч доларів). Експорт схем з Вірменії в Росію зріс із менш ніж 2 тис. доларів у 2021-му до 13 млн доларів. Схожа ситуація з постачанням західних лазерів у Киргизстан та вимірювальних приладів в Узбекистан.

«Хоч обсяг торгівлі між колишніми радянськими республіками та Росією невеликий порівняно з торгівлею Росії з Китаєм, який став основним постачальником і економічною опорою Росії, новий торговий маршрут дозволяє Москві отримати доступ до західних технологій, які їй важко дістати деінде», — пише WSJ.

У матеріалі сказано, що західні технології, які отримує країна-агресор, мають вирішальне значення для повномасштабної війни проти України з огляду на «обмежені можливості» Росії замінювати західні компоненти власними.

Журналісти також зауважили різке зростання експорту товарів для дому — за словами західних чиновників, у Росії розбирають деяку техніку заради чипів. Так, після зростання імпорту пральних машин з ЄС експорт побутової техніки з Узбекистану в Росію зріс приблизно з 90 тисяч доларів за рік до цього до 10,6 млн доларів.

На території країни-агресора з’явилися компанії, які пропонують клієнтам імпорт товарів із США чи Європи в третю країну, а потім відправлення їх до Росії, також пише WSJ.

Читайте також: Беата Яворчик Цифри не брешуть. Чи вдається Росії обходити західні санкції

Представники урядів Казахстану, Узбекистану, Киргизстану та Грузії не відповіли на запити журналістів про коментарі, а у Вірменії заявили, що не допомагають росіянам обходити санкції ЄС чи США і «підсилили контроль за підсанкційними товарами» на митниці.

Високопосадовці США, Великої Британії та ЄС останніми місяцями відвідували Узбекистан, Киргизстан і Казахстан і намагалися вплинути на уряди, аби ті припинили допомагати Росії обходити санкції, сказано у статті.

Єврокомісія рекомендує включити до наступного пакету санкцій дві компанії з Узбекистану та одну з Вірменії за постачання товарів подвійного призначення в Росію. У ЄС також пропонують заборонити експорт деяких товарів у країни, що не входять до блоку, або компаніям, які можуть допомагати Росії обходити обмеження.