Якась тарабарщина. Зонд NASA Вояджер-1 почав подавати незрозумілі сигнали

13 декабря, 2023 Нет комментариев

Якась тарабарщина. Зонд NASA Вояджер-1 почав подавати незрозумілі сигнали0

Зонд Вояджер-1 випущений давно, і в його роботі бувають збої (Фото:Національне управління з аеронавтики та космічних досліджень (NASA))

Космічний зонд, що перебуває у міжзоряному просторі на відстані мільярдів кілометрів від Землі, зіткнувся з новим технічним збоєм, що призводить до неможливості передачі наукових даних на Землю.

Згідно з останнім повідомленням у блозі НАСА від 12 грудня, проблема пов’язана із системою польотних даних Вояджера-1, яка більше не взаємодіє належним чином із телекомунікаційним блоком зонда (TMU).

Система польотних даних (FDS) виявила несправність, яка призводить до застрявання пакета даних, що надсилається на Землю, у комбінації одиниць і нулів, що повторюється. Наразі інженери і вчені працюють над виявленням та усуненням проблеми, яка, ймовірно, пов’язана з комп’ютерами зонда.

Космічний корабель Вояджер-1 запустили 1977 року, і нині він є найдовше експлуатованим зондом в історії. Він і його близнюк Вояджер-2 продовжують свою подорож у космосі, долаючи унікальні технічні та інженерні труднощі, оскільки їхнє апаратне забезпечення розроблено в 1970-х роках.

Фахівці НАСА зазначають, що наразі зонд здатний приймати команди, але передача даних назад на Землю ускладнена. Відправлення команд і отримання відповідей займає до 45 годин, враховуючи величезну відстань, яку сигнал має подолати.

Цей інцидент не перший для Вояджера-1. У травні 2022 року система визначення положення і управління зондом (AACS) зіткнулася з проблемами, передаючи безглузді телеметричні дані. У жовтні цього року було випущено оновлення програмного забезпечення, яке розв’яже проблему, але з огляду на вік апаратури рішення не врятувало ситуацію.

Незважаючи на складнощі, збої та технічні виклики, Вояджер-1 продовжує свій унікальний шлях у міжзоряному просторі, надаючи вченим дані про зовнішню геліосферу і плазму в міжзоряному просторі.